INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Wiktor Jarema Snawadzki (Bończa-Snawadzki)  

 
 
brak danych - ok. 1940
 
Biogram został opublikowany w latach 1999-2000 w XXXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Snawadzki (Bończa-Snawadzki) Antoni Wiktor Jarema, pseud. Anwijabowadzki (zm. ok. r. 1940), autor fotografii Warszawy od września do grudnia 1939.

Brak informacji o rodzicach, dacie i miejscu urodzenia oraz o wykształceniu S-ego. Służył w Legionach Polskich. Brał udział w III powstaniu śląskim. Był pracownikiem Gazowni Miejskiej w Warszawie. Na kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej zaczął uprawiać fotografię amatorską. We wrześniu 1939 służył w Grupie Specjalnej Sztabu Armii «Warszawa». Równocześnie w czasie oblężenia miasta robił zdjęcia. Większość jego fotografii Warszawy pochodziła z okresu październik – grudzień 1939. Fotografował gmachy rządowe, obiekty zabytkowe, szpitale, kościoły, dworce kolejowe, fabryki i domy mieszkalne, zniszczone bombardowaniem lub tylko uszkodzone, pogrzeby i ekshumacje zwłok, plakaty polskie i niemieckie. Wśród ostatnich jego zdjęć była dokumentacja wyjazdu do obozów jenieckich oficerów rezerwy z Dworca Gdańskiego w dn. 15 XII 1939 (zdjęcia robione z ukrycia na Wiadukcie Gdańskim). Działał głównie na terenie śródmieścia Warszawy, ale są również fotografie z Pragi, Żoliborza, Mokotowa i in. dzielnic. S. został aresztowany przez Niemców w styczniu 1940. W kartotece więźniów Pawiaka nie figuruje.

Zbiór fotografii S-ego przechowywany jest w Inst. Pamięci Narodowej (dawna Komisja Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce) – ok. 300 fot. i w Muz. Historycznym m. st. Warszawy – 37 fot. Wszystkie zdjęcia podpisane są pseud. Anwijabowadzki i mają przez autora zrobiony dokładny opis wraz z datą (niekiedy przybliżoną) wykonania fotografii.

S. ożeniony był z Aurelią (ur. 15 VI 1906) z domu Krall; miał dwoje dzieci: Hannę i Sławomira.

 

Gass I., Fotograf ruin Warszawy, „Życie Warszawy” 1988 nr 203 s. 1, 3 (fot.); taż, Warszawa 1939, „Sztuka” 1989 nr 3 s. 8–11.

Stanisław Konarski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Maria Wisława Szymborska

1923-07-02 - 2012-02-01
poetka
 

Aleksander Bardini

1913-11-17 - 1995-07-30
reżyser teatralny
 

Bronisław Pawlik

1926-01-08 - 2002-05-06
aktor filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kazimierz Siemaszko

1847-12-19 - 1904-05-20
ksiądz
 
 

(Leonard) Ignacy Subera

1907-05-19 - 1982-12-13
kanonista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.